Haberler

Vedat Özünlü LaboratuvarıOcak 2011'de, Lefkoşa İngiliz Elçiliği yanında, Mehmet Akif Caddesi No:33 Dereboyu Köşklüçiftlik adresindeki yeni binamızda hizmet vermeye başladık.

 

 

 

FQCISO 9001, Kalite Yönetim Sistemlerinin kurulması esnasında uygulanması gereken şartların tanımlandığı ve belgelendirme denetimine tabi olan standarttır.
Laboratuvarımız uluslararası kalite belgelendirme kuruluşu olan FQC'nin ISO 9001:2008 kalite yönetim sistem sertifikasına sahiptir.

 

BIO-RADLaboratuvarımız her gün kontrol serumları ile cihazlarının kontrolünü gerçekleştirmekte, gerektiğinde kalibrasyon uygulayarak cihazların doğru ölçüm yapmasını sağlamaktadır. Yapılan kontrol ve kalibrasyon işlemlerin sağlıklı olup olmadığını belirleyebilmek amacı ile de hem iç hemde BİO-RAD EQAS dış kalite kontrol programlarını kullanmaktadır.

 

Besin duyarlılık testiBesinlerin neden olduğu düşünülen her türlü olumsuz etkiyi besin alerjisi olarak tanımlamak toplumda oldukça yaygın ama her zaman doğru olmayan bir eğilimdir.
Besin reaksiyonlarını iki gruba ayırabiliriz.

*Besin alerjileri
*Besin intoleransı (Duyarlılığı)

Besin Alerjileri, savunma sistemi aracılığı ile besinlere gösterilen aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Savunma sisteminin önemli bir parçası olan İmmunoglobulin E (IgE) moleküllerinin baş rolünü oynadığı reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar ve besin alerjisi olarak sınıflandırılır.

Besin intoleransı'nda ise, sayısındaki artışın gözlendiği antikorlar, İmminoglobulin G (IgG)'lerdir. Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bazı gıdaların kişisel olarak yarattığı zararlı etkiler ve bu besinlerle vücudumuzun ne kadar sık temas ettiğinin göstergesi olarak IgG antikorlarının miktarını belirleyebiliriz.
Vücudumuzun intolerans gösterdiği besin maddesi bağışıklık sistemimiz üzerinde sürekli etki yaratır, önce güçsüzlük olarak tanımlayabileceğimiz rahatsızlıklar sonrasında kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.
Bunlar;
* Şişmanlık, düzgün diyet yapılmasına rağmen kilo verememe,
* Migren ve baş ağrısı
* Akne, cilt problemleri
* Nedeni bilinmeyen ödem, gaz şişkinlik, kabızlık, ishal, mide krampları, epigrastik ağrılar, irritable bağırsak ağrıları
* Uyku bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon
* Romatizmal hastalıklar
* Astım, solunum yolu hastalıkları, farenjit gibi şikayetlerde kişilerin besin intolerans testi yaptırması artık her hekim ve diyetisyen tarafından önerilmektedir.

 

Kolesterol

LİPOPROTEİN

LDL kolestrolü 7’ye bölerek kalp damarlarını tıkayan franksiyonların değerleri tespit edilir. Yüksek LDL kolesterol değerlerinin her zaman tehlikeli olması gibi bir kayıt olmadığı gibi normal ve düşük kolestrol değerleride risk taşıyor olabilir. Bu test sayesinde vücuttaki kolestrolün sağlık açısından ne derece tehdit oluşturduğu saptanabilmektedir.